Categories
DISTRICT IBTS

#RoadToTheShow: Wakulla Takes 1A-Dist 2

Wakulla wrestlers and coaches celebrate winning their 11th district title with the 1A-District 2 championship trophy Saturday at Florida High (Photo submitted by Heather Harrell via Facebook).

TALLAHASSEE — Three days earlier, Wakulla’s top rival in the north qualified out its entire team for Friday’s 1A-Region 1 tournament at Bolles.

Saturday, the War Eagles matched that effort, winning their 11th straight district IBT title with a District 2 title at Florida High, and qualifying all 14 weight classes out for Bolles as well.

The War Eagles tallied 222 points, a 72-point gap over the host Seminoles, with eight weight-class wins, one runnerup, three 3rds and two 4ths.

In finishing second, Florida High also qualified all 14 wrestlers for regions, with two champs, three runners-up, five 3rds and four 4ths.

Florida High pushed past Baker County and Suwannee for second, with the Wildcats scoring 144 points for third and Bulldogs fourth with 134.

Baker Cty also qualified its entire contingent for regions, with 11 wrestlers going on to Bolles. The Wildcats had one champion, five runners-up, three 3rds and two 4ths.

Suwannee moved all 10 of its wrestlers on to regions, with two champions, four runners-up, two 3rds and two 4ths.

Marianna was fifth with 32 points and four qualifiers (one runnerup, one 3rd and two 4ths), while Godby was sixth with 22 and one district champ as region qualifier.

Brackets from Saturday’s tournament can be found HERE.

THE QUALIFIERS
Wakulla: Julian Harvey (106-1st); Caleb Orr (113-1st); Raymond Hatchman (120-1st); Isaiah Wilson (126-3rd); Jackson Merrick (132-1st); Jae T Thaxton (138-3rd); Hayden Reeves (145-1st); Zabdiel Garcia-Esquilin (152-4th); Cole Baggett (160-1st); Daniel Brattain (170-3rd); Jackson Osteen (182-1st); Tyler Edenfield (195-2nd); Jack Mispel (220-4th); Jayven Hearns (285-1st).
Florida High: David McGhee (106-4th); Delandre Leconte (113-3rd); Kyle Montgomery (120-4th); Tyler Reeve (126-1st); Cyrus Selman (132-3rd); Emil Ganim (138-2nd); Anthony Bedoya (145-4th); Kyle Keigans (152-3rd); Xander Hawkes (160-2nd); Liam Hawkes (170-2nd); John Campbell (182-4th); Micah Perdue (195-1st); Amarrie Harris (220-3rd); Adam Stinson (285-3rd).
Baker Cty: Duncan Brock (106-3rd); Copher Stran (113-2nd); Thomas Torres (120-3rd); Joshua Carter (126-4th); Rasean Rayan (152-2nd); Leo Cottrell (160-4th); Clayton Dennison (170-1st); Conner South (182-2nd); Toby Kinghorn (195-3rd); Garrett Cain (220-2nd); Daeshawn Larry (285-2nd).
Suwannee: Topher Pearson (106-2nd); Austin McKinney (120-2nd); Timothy Jolicoeur (126-2nd); Brody Boehm (132-2nd); Tyson Musgrove (138-1st); Caleb Parsons (145-3rd); Austin Howard (152-1st); Ayden Kirby (160-3rd); Dustin Wood (170-4th); Blaine Howard (195-4th).
Marianna: William Carrel (132-4th); Trett Phillips (138-4th); Ethan Heinemann (145-2nd); Marquis Patterson-Rhodes (182-3rd).
Godby: Robert Harrell (220-1st).

THE DISTRICT CHAMPS
106: Harvey (36-1), a junior, won his second district title (also won last year), with a forfeit in the semis and a second-period fall in the title round over Pearson.
113: Sophomore Orr (16-8) took his first district championship, with a bye into the finals, where he pinned Stran (3:18) in the championship match.
120: Hatchman (30-4), a senior, got out to regions for the fourth (3rds in 2018 and 2019), and won his second district title (also won last year) with a forfeit in the semis and a pin (1:37) over McKinney in the final.
126: Senior Reeve (39-3) after three runnerup finishes in 2018, 2019 and 2020, won his first district championship with a 28-second semifinal pin over fourth-place Carter and a takedown in sudden victory for an 8-6 win over Jolicoeur in the title round.
132: Merrick (31-6), a senior, qualified out for regions for the fourth time (3rd in 2018, runnerup efforts in 2019 and 2020) and won his first district title with first-period pins over third-place Selman (1:25, semis) and over Boehm (1:45) in the championship match.
138: Junior Musgrove (42-4) reached the region round for the third time (3rd in 2019) and won his second championship (also won last year) with a semifinal pin over Phillips (2:29) and a 7-4 win in the final over Ganim.
145: Reeves (31-7), a junior, won his second district title (also won in 2019, at 170) with a pair of decisions, as he turned back third-place Parsons, 7-3, in the semis, and Heinemann, 9-2, in the title round.
152: Sophomore Howard (38-13) got to his second district final, winning his first championship with pins over third-place Keigans (2:56) in the semis and over Rayan (1:34) in the championship match.
160: Baggett (36-2), a senior, qualified for regions for the fourth time (3rd in 2018, 2nds in 2019 and again last year), taking his first district title behind a semifinal tech over fourth-place Cottrell (15-0 in 3:01) and a 32-second pin over Hawkes in the final.
170: Junior Dennison (7-1) got out to regions for the second time, with his first district championship the result of pins over third-place Brattain (2:40, semis) and over Hawkes (5:47) in the title round.
182: Osteen (37-2), a senior, reached regions for the third time (3rd in 2019, runnerup last year). taking his first district title with a semifinal pin over third-place Rhodes-Patterson (1:21) and a takedown in sudden victory for an 8-6 win over South in the final.
195: Senior Perdue (29-6) qualified for regions for the fourth time (runnerup in 2018 and 2019, 3rd in 2020), taking his first district championship behind pins over third-place Kinghorn (2:58, semis) and over Edenfield (1:10) in the championship match.
220: Harrell (16-1), a senior, got out to regions for the third time (3rd in 2019, runnerup last year) with first-period pins over fourth-place Mispel (1:20, semis) and over Cain (1:37) in the title round.
285: Senior Hearns (33-5) advanced out of districts for the second time (3rd last year), winning his first title with a bye into the final, where he won by fall over Larry (2:53) in the championship match.

JOIN us on Facebook at North Florida Matmen (you can also friend me on my personal page) or on Twitter at @NorthFLAMatmen, or on Instagram at nflamatmen.
The 2020-21 high school season has come to a close in Georgia, but the wrestling continues! Check out the latest on our affiliated site at  http://sgamatmen.wordpress.com
Please support our independent journalism!
We’re on Venmo now: Shannon-Heaton-6
Or if you prefer PayPal, search me at Shannon Heaton (use the site email account to find the correct me).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s