Categories
OFFSEASON/PRESEASON

Disney Duals: NFWA Black 3rd in Comm 1

At Orange County Convention Center, Orlando
Disney Duals — Community 1

Gold Bracket

  • Championship: Brownsburg People 39, Warrior Elite 21.
  • 3rd place: NFWA Black 36, Oregon Clay 23.
  • 5th place: Fight Barn Orange 36, Westside 32.
  • 7th place: Trojan Gold 45, Wellington 33.
  • 9th place: Braves 33, Austintown Fitch Falcons 30.
  • 11th place: Constant Pressure 43, Medina 36.
  • 13th place: Springboro 39, Adams City Eagles 33.
  • Semis: Brownsburg Purple 34, Oregon Clay 20; Warrior Elite 46, NFWA Black 21.
  • 5th place semis: Westside 54, Trojan Gold 22; Fight Barn Orange 49, Wellington 17.
  • 9th place semis: Austintown Fitch Falcons 53, Medina 27; Braves 44, Constant Pressure 32.
  • Quarters: Brownsburg Purple 65, Westside 3; Oregon Clay 55, Trojan Gold 24; Warrior Elite 61, Wellington 6; NFWA Black 37, Fight Barn Orange 28.
  • Consi quarters: Medina rec bye; Austintown Fitch Falcons 46, Springboro 21; Constant Pressure 45, Adams City Eagles 29; Braves rec bye.
  • Round of 16: Brownsburg Purple rec bye; Westside 43, Medina 27; Oregon Clay 46, Austintown Fitch Falcons 22; Trojan Gold 48, Springboro 30; Warrior Elite 48, Constant Pressure 32; Wellington 39, Adams City Eagles 33; Fight Barn Orange 35, Braves 28; NFWA Black rec bye.

GOLD BRACKET BOX SCORES HERE: COMMUNITY 1 GOLD BRACKET BOX SCORES

Silver Bracket

  • Championship: Eagle Empire 32, Wasatch 27.
  • 3rd place: Charlotte 48, Terre Haute Red 36.
  • 5th place: Bad Bay 53, Mojo Mafia 21.
  • 7th place: Perry Meridian Blue 38, Alpha 24.
  • 9th place: St Lucie PAL 43, Explorer 33.
  • 11th place: Franklin Black 40, Goon Squad 31.
  • 13th place: Flagler Palm Coast fft over Valdosta Villains.
  • Semis: Eagle Empire 47, Charlotte 23; Wasatch 50, Terre Haute Red 24.
  • 5th place semis: Mojo Mafia 42, Alpha 35; Bad Bay 41, Perry Meridian Blue 28.
  • 9th place semis: Explorer 45, Goon Squad 24; St Lucie PAL 51, Franklin Black 30.
  • Quarters: Eagle Empire 62, Mojo Mafia 15; Charlotte 35, Alpha 32; Terre Haute Red 46, Bad Bay 29; Wasatch 42, Perry Meridian Blue 28.
  • Consi quarters: Explorer rec bye; Goon Squad 48, Valdosta Villains 22; Franklin Black 54, Flagler Palm Coast 20; St Lucie PAL rec bye.
  • Round of 16: Eagle Empire rec bye; Mojo Mafia 38, Explorer 32; Alpha 37, Goon Squad 35; Charlotte 60, Valdosta Villains 24; Terre Haute Red 53, Flagler Palm Coast 18; Bad Bay 41, Franklin Black 27; Wasatch 62, St Lucie PAL 16; Perry Meridian Blue rec bye.

SILVER BRACKET BOX SCORES HERE: COMMUNITY 1 SILVER BRACKET BOX SCORES

Bronze Bracket

  • Championship: Strongsville Strikeforce 48, Maximum Performance 34.
  • 3rd place: Mill Creek 52, SOWA 18.
  • 5th place: Treasure Coast Tropics 56, West Forsyth 22.
  • 7th place: Tallahassee Battle 51, Venice 18.
  • Semis: Maximum Performance 43, SOWA 24; Strongsville Strikeforce 48, Mill Creek 36.
  • Consi semis: Treasure Coast Tropics 78, Venice 6; West Forsyth 54, Tallahassee Battle 28.
  • Quarters: SOWA 61, Venice 6; Maximum Performance 46, Treasure Coast Tropics 32; Mill Creek 49, Tallahassee Battle 30; Strongsville Strikeforce 40, West Forsyth 36.

BRONZE BRACKET BOX SCORES HERE: COMMUNITY 1 BRONZE BRACKET BOX SCORES

Pool I

Standings: Brownsburg Purple 8-0, Braves 7-1, Austintown Fitch Falcons 6-2, Constant Pressure 5-3, Terre Haute Red 4-4, Mojo Mafia 3-5, Goon Squad 2-6, SOWA 1-7, West Forsyth 0-8.

  • Round 1: Terre Haute Red 60, Goon Squad 12; Braves 50, Mojo Mafia 24; Brownsburg Purple 55, Constant Pressure 9; SOWA 36, West Forsyth 36 (criteria; most NF points); Austintown Fitch Falcons rec bye.
  • Round 2: Constant Pressure 41, Terre Haute Red 36; Braves 60, Goon Squad 12; Austintown Fitch Falcons 67, SOWA 9; MOJO Mafia 43, West Forsyth 42 (criteria, most forfeits); Brownsburg Purple rec bye.
  • Round 3: Brownsburg Purple 60, Terre Haute Red 9; Goon Squad 54, West Forsyth 24; Austintown Fitch Falcons 56, Mojo Mafia 15; Braves 49, Constant Pressure 30; SOWA rec bye.
  • Round 4: Austintown Fitch Falcons 64, Goon Squad 15; Brownsburg Purple 49, Braves 13; Constant Pressure 46, West Forsyth 20; Mojo Mafia 37, SOWA 30; Terre Haute Red rec bye.
  • Round 5: Braves 44, Terre Haute Red 27; Goon Squad 43, SOWA 27; Austintown Fitch Falcons 48, Constant Pressure 29; Brownsburg Purple 81, West Forsyth 0; Mojo Mafia rec bye.
  • Round 6: Terre Haute Red 57, West Forsyth 13; Mojo Mafia 42, Goon Squad 33; Brownsburg Purple 42, Austintown Fitch Falcons 15; Constant Pressure 55, SOWA 18; Braves rec bye.
  • Round 7: Austintown Fitch Falcons 45, Terre Haute Red 33; Braves 62, West Forsyth 15; Constant Pressure 53, Mojo Mafia 28; Bloomsburg Purple 75, SOWA 0; Goon Squad rec bye.
  • Round 8: Terre Haute Red 65, SOWA 12; Constant Pressure 59, Goon Squad 15; Braves 45, Austintown Fitch Falcons 21; Brownsburg Purple 78, Mojo Mafia 0; West Forsyth rec bye.
  • Round 9: Terre Haute Red 57, Mojo Mafia 19; Brownsburg Purple 73, Goon Squad 0; Austintown Fitch Falcons 66, West Forsyth 12; Braves 63, SOWA 12; Constant Pressure rec bye.

POOL I BOX SCORES HERE: POOL I BOX SCORES

Pool J

Standings: NFWA Black 8-0, Westside 7-1, Adams City Eagles 6-2, Trojan Gold 5-3, Valdosta Villains 4-4, Franklin Black 3-5, St Lucie PAL 2-6, Strongsville Strikeforce 1-7, Venice 0-8.

  • Round 1: Trojan Gold 51, Franklin Black 24; NFWA Black 63, Valdosta Villains 12; Adams City Eagles 40, St Lucie PAL 39; Westside 67, Venice 12; Strongsville Strikeforce rec bye.
  • Round 2: Trojan Gold 48, St Lucie PAL 28; Valdosta Villains 38, Franklin Black 36; Westside 54, Strongsville Strikeforce 14; NFWA Black 82, Venice 0; Adams City Eagles rec bye.
  • Round 3: Adams City Eagles 42, Trojan Gold 33; Franklin Black 79, Venice 0; NFWA Black 84, Strongsville Strikeforce 0; Valdosta Villains 46, St Lucie PAL 30; Westside rec bye.
  • Round 4: Franklin Black 48, Strongsville Strikeforce 30; Adams City Eagles 39, Valdosta Villains 30; St Lucie PAL 59, Venice 24; NFWA Black 45, Westside 26; Trojan Gold rec bye.
  • Round 5: Trojan Gold 43, Valdosta Villains 27; Westside 53, Franklin Black 18; St Lucie PAL 57, Strongsville Strikeforce 24; Adams City Eagles 78, Venice 3; NFWA Black rec bye.
  • Round 6: Trojan Gold 75, Venice 6; NFWA Black 51, Franklin Black 13; Adams City Eagles 51, Strongsville Strikeforce 27; Westside 52, St Lucie PAL 18; Valdosta Villains rec bye.
  • Round 7: Trojan Gold 70, Strongsville Strikeforce 10; Valdosta Villains 78, Venice 6; NFWA Black 59, St Lucie PAL 10; Westside 36, Adams City Eagles 27; Franklin Black rec bye.
  • Round 8: Westside 37, Trojan Gold 27; Franklin Black 42, St Lucie PAL 38; Valdosta Villains 51, Strongsville Strikeforce 28; NFWA Black 41, Adams City Eagles 36; Venice rec bye.
  • Round 9: NFWA Black 59, Trojan Gold 22; Adams City Eagles 45, Franklin Black 34; Strongsville Strikeforce 64, Venice 15; Westside 48, Valdosta Villains 21; St Lucie PAL rec bye.

POOL J BOX SCORES HERE: POOL J BOX SCORES

Pool K

Standings: Warrior Elite 7-1, Oregon Clay 7-1, Fight Barn Orange 6-2, Eagle Empire 6-2, Wasatch 3-5, Bad Bay 3-5, Charlotte 3-5, Mill Creek 1-7, Treasure Coast Tropics 0-8.

  • Round 1: Bad Bay 54, Treasure Coast Tropics 30; Warrior Elite 46, Charlotte 19; Eagle Empire 45, Wasatch 13; Fight Barn Orange 52, Mill Creek 12; Oregon Clay rec bye.
  • Round 2: Bad Bay 40, Wasatch 36; Warrior Elite 73, Treasure Coast Tropics 6; Oregon Clay 30, Fight Barn Orange 26; Charlotte 49, Mill Creek 25; Eagle Empire rec bye.
  • Round 3: Eagle Empire 46, Bad Bay 23; Mill Creek 38, Treasure Coast Tropics 33; Oregon Clay 60, Charlotte 15; Warrior Elite 57, Wasatch 15; Fight Barn Orange rec bye.
  • Round 4: Oregon Clay 73, Treasure Coast Tropics 3; Eagle Empire 36, Warrior Elite 31; Wasatch 33, Mill Creek 31; Fight Barn Orange 42, Charlotte 21; Bad Bay rec bye.
  • Round 5: Warrior Elite 43, Bad Bay 27; Fight Barn Orange 75, Treasure Coast Tropics 3; Oregon Clay 55, Wasatch 15; Eagle Empire 50, Mill Creek 18; Charlotte rec bye.
  • Round 6: Bad Bay 41, Mill Creek 27; Charlotte 60, Treasure Coast Tropics 19; Oregon Clay 42, Eagle Empire 22; Fight Barn Orange 40, Wasatch 26; Warrior Elite rec bye.
  • Round 7: Oregon Clay 51, Bad Bay 21; Warrior Elite 53, Mill Creek 15; Wasatch 48, Charlotte 28; Fight Barn Orange 43, Eagle Empire 21; Treasure Coast Tropics rec bye.
  • Round 8: Fight Barn Orange 51, Bad Bay 15; Wasatch 65, Treasure Coast Tropics 9; Warrior Elite 45, Oregon Clay 25; Eagle Empire 51, Charlotte 19; Mill Creek rec bye.
  • Round 9: Charlotte 40, Bad Bay 30; Eagle Empire 63, Treasure Coast Tropics 9; Oregon Clay 36, Mill Creek 33; Warrior Elite 36, Fight Barn Orange 28; Wasatch rec bye.

POOL K BOX SCORES HERE: POOL K BOX SCORES

Pool L

Standings: Springboro 7-1, Medina 6-2, Wellington 6-2, Perry Meridian Blue 6-2, Alpha 5-3, Explorer 3-5, Flagler Palm Coast 2-6, Maximum Performance 1-7, Tallahassee Battle 0-8.

  • Round 1: Perry Meridian Blue 68, Tallahassee Battle 3; Medina 48, Maximum Performance 24; Alpha 39, Explorer 28; Springboro 54, Flagler Palm Coast 13; Wellington rec bye.
  • Round 2: Perry Meridian Blue 53, Explorer 20; Maximum Performance 38, Tallahassee Battle 27; Springboro 39, Wellington 34; Medina 47, Flagler Palm Coast 24; Alpha rec bye.
  • Round 3: Perry Meridian Blue 34, Alpha 30; Flagler Palm Coast 55, Tallahassee Battle 21; Wellington 35, Medina 32; Explorer 52, Maximum Performance 22; Springboro rec bye.
  • Round 4: Wellington 71, Tallahassee Battle 6; Alpha 54, Maximum Performance 20; Explorer 41, Flagler Palm Coast 30; Springboro 51, Medina 25; Perry Meridian Blue rec bye.
  • Round 5: Perry Meridian Blue 55, Maximum Performance 15; Springboro 66, Tallahassee Battle 16; Wellington 46, Explorer 23; Alpha 45, Flagler Palm Coast 24; Medina rec bye.
  • Round 6: Perry Meridian Blue 48, Flagler Palm Coast 17; Medina 66, Tallahassee Battle 12; Wellington 33, Alpha 25; Springboro 63, Explorer 15; Maximum Performance rec bye.
  • Round 7: Perry Meridian Blue 39, Wellington 28; Flagler Palm Coast 42, Maximum Performance 27; Medina 39, Explorer 30; Alpha 34, Springboro 29; Tallahassee Battle rec bye.
  • Round 8: Springboro 48, Perry Meridian Blue 18; Explorer 54, Tallahassee Battle 24; Wellington 48, Maximum Performance 24; Medina 39, Alpha 27; Flagler Palm Coast rec bye.
  • Round 9: Medina 37, Perry Meridian Blue 30; Alpha 63, Tallahassee Battle 9; Wellington 51, Flagler Palm Coast 12; Springboro 54, Maximum Performance 20; Explorer rec bye.

POOL L BOX SCORES HERE: POOL L BOX SCORES

JOIN us on Facebook at North Florida Matmen (you can also friend me on my personal page) or on Twitter at @NorthFLAMatmen, or on Instagram at nflamatmen.
Georgia is in full off-season mode! Check out the latest on our affiliated site at  http://sgamatmen.wordpress.com
Please support our independent journalism!
We’re on Venmo now: Shannon-Heaton-6
Or if you prefer PayPal, search me at Shannon Heaton (use the site email account to find the correct me).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s