Categories
OFFSEASON/PRESEASON

Disney Duals: NFWA Red 2nd in Comm 2 Silver

At Orange County Convention Center, Orlando
Disney Duals — Community 2

Gold Bracket

  • Championship: Somerset Academy 46, Bubbletown 7.
  • 3rd place: Palm Bay 46, MT Sidney 24.
  • 5th place: Social Circle 37, West Perry Mustangs 31.
  • 7th place: Rootstown Raiders 42, Southern IN Matmen 39.
  • 9th place: SEO 47, Valley City Express 30.
  • 11th place: Boom Squad 47, Oak Harbor Rockets 27.
  • Semis: Somerset Academy 42, Palm Bay 20; Bubbletown 41, MT Sidney 28.
  • 5th place semis: Social Circle 57, Rootstown Raiders 18; West Perry Mustangs 37, Southern IN Matmen 34.
  • 9th place semis: SEO 39, Oak Harbor Rockets 27; Valley City Express 40, Boom Squad 31.
  • Quarters: Somerset Academy 52, Social Circle 12; Palm Bay 57, Rootstown Raiders 18; MT Sidney 43, West Perry Mustangs 24; Bubbletown 43, Southern IN Matmen 31.
  • Consi quarters: Oak Harbor Rockets rec bye; SEO rec bye; Boom Squad rec bye; Valley City Express rec bye.
  • Round of 16: Somerset Academy rec bye; Social Circle 42, Oak Harbor Rockets 22; Rootstown Raiders 34, SEO 32; Palm Bay rec bye; MT Sidney rec bye; West Perry Mustangs 44, Boom Squad 28; Southern IN Matmen 37, Valley City Express 30; Bubbletown rec bye.

GOLD BRACKET BOX SCORES HERE: COMMUNITY 2 GOLD BRACKET BOX SCORES

Silver Bracket

  • Championship: Marysville Sepeda 39, NFWA Red 35.
  • 3rd place: Fight Barn White 38, NWI Gladiators 36.
  • 5th place: Gilmer 38, Westerville North 33.
  • 7th place: Naples 42, Greenwave Grapplers 34.
  • 9th place: Adams Central Jets 57, Trinity 24.
  • 11th place: OH Royals 51, MT Billings 27.
  • 13th place: Tallahassee War Noles rec bye.
  • Semis: Marysville Sepeda 42, Fight Barn White 28; NFWA Red 38, NWI Gladiators 31.
  • 5th place semis: Westerville North 46, Greenwave Grapplers 31; Gilmer 33, Naples 30.
  • 9th place semis: Adams Central Jets 56, MT Billings 12; Trinity 42, OH Royals 40.
  • Quarters: Marysville Sepeda 43, Westerville North 30; Fight Barn White 42, Greenwave Grapplers 39; NFWA Red 41, Gilmer 27; NWI Gladiators 44, Naples 23.
  • Consi quarters: MT Billings rec bye; Adams Central Jets rec bye; OH Royals 60, Tallahassee War Noles 24; Trinity rec bye.
  • Round of 16: Marysville Sepeda rec bye; Westerville North 62, MT Billings 15; Fight Barn White 43, Adams Central Jets 30; Greenwave Grapplers rec bye; NFWA Red 53, Tallahassee War Noles 25; Gilmer 40, OH Royals 28; NWI Gladiators 52, Trinity 24; Naples rec bye.

SILVER BRACKET BOX SCORES HERE: COMMUNITY 2 SILVER BRACKET BOX SCORES

Bronze Bracket

  • Championship: Eagle Empire Blue 45, Yuligan 33.
  • 3rd place: Legend Athletics 39, Berks Catholic 31.
  • 5th place: Terre Haute Black 39, Eagles 35.
  • 7th place: Franklin Blue fft over Perry Meridian Silver.
  • Semis: Eagle Empire Blue 62, Legend Athletics 15; Yuligan 52, Berks Catholic 30.
  • Consi semis: Eagles 48, Franklin Blue 30; Terre Haute Black 42, Perry Meridian Silver 29.
  • Quarters: Eagle Empire Blue 62, Eagles 9; Legend Athletics 63, Franklin Blue 18; Berks Catholic 47, Terre Haute Black 24; Yuligan 65, Perry Meridian Silver 12.

BRONZE BRACKET BOX SCORES HERE: COMMUNITY 2 BRONZE BRACKET BOX SCORES

Pool M

Standings: Somerset Academy 8-0, Valley City Express 7-1, Rootstown Raiders 5-3, Marysville Sepeda 5-3, NWI Gladiators 4-4, Adams Central Jets 4-4, Tallahassee War Noles 2-6, Legend Athletics 1-7, Berks Catholic 0-8.

  • Round 1: Marysville Sepeda 64, Legend Athletics 10; Somerset Academy 73, Berks Catholic 6; NWI Gladiators 56, Tallahassee War Noles 18; Adams Central Jets 69, Rootstown Raiders 11; Valley City Express rec bye.
  • Round 2: Marysville Sepeda 34, NWI Gladiators 33; Legend Athletics 42, Berks Catholic 30; Valley City Express 80, Rootstown Raiders 0; Somerset Academy 64, Adams Central Jets 9; Tallahassee War Noles rec bye.
  • Round 3: Marysville Sepeda 54, Tallahassee War Noles 18; Adams Central Jets 73, Legend Athletics 6; Somerset Academy 54, Valley City Express 9; NWI Gladiators 57, Berks Catholic 18; Rootstown Raiders rec bye.
  • Round 4: Valley City Express 63, Legend Athletics 15; Tallahassee War Noles 43, Berks Catholic 31; NWI Gladiators 45, Adams Central Jets 28; Somerset Academy 67, Rootstown Raiders 12; Marysville Sepeda rec bye.
  • Round 5: Marysville Sepeda 57, Berks Catholic 19; Rootstown Raiders 72, Legend Athletics 6; Valley City Express 33, NWI Gladiators 32; Adams Central Jets 54, Tallahassee War Noles 21; Somerset Academy rec bye.
  • Round 6: Marysville Sepeda 37, Adams Central Jets 33; Somerset Academy 74, Legend Athletics 6; Valley City Express 67, Tallahassee War Noles 3; Rootstown Raiders 37, NWI Gladiators 35; Berks Catholic rec bye.
  • Round 7: Valley City Express 37, Marysville Sepeda 33; Adams Central Jets 45, Berks Catholic 28; Somerset Academy 69, NWI Gladiators 0; Rootstown Raiders 54, Tallahassee War Noles 24; Legend Athletics rec bye.
  • Round 8: Rootstown Raiders 41, Marysville Sepeda 37; NWI Gladiators 52, Legend Athletics 26; Valley City Express 61, Berks Catholic 11; Somerset Academy 73, Tallahassee War Noles 3; Adams Central Jets rec bye.
  • Round 9: Somerset Academy 59, Marysville Sepeda 15; Tallahassee War Noles 45, Legend Athletics 33; Valley City Express 39, Adams Central Jets 36; Rootstown Raiders 51, Berks Catholic 16; NWI Gladiators rec bye.

POOL M BOX SCORES HERE: POOL M BOX SCORES

Pool N

Standings: Bubbletown 7-0, Social Circle 6-1, Boom Squad 5-2, Naples 4-3, Westerville North 3-4, OH Royals 2-5, Eagle Empire Blue 1-6, Perry Meridian Silver 0-7.

  • Round 1: Naples 72, Perry Meridian Silver 6; Bubbletown 44, Social Circle 27; OH Royals 46, Eagle Empire Blue 33; Boom Squad 55, Westerville North 20.
  • Round 2: Westerville North 72, Perry Meridian Silver 6; Social Circle 51, Naples 10; Boom Squad 48, OH Royals 32; Bubbletown 57, Eagle Empire Blue 15.
  • Round 3: Bubbletown 81, Perry Meridian Silver 0; Social Circle 56, OH Royals 22; Boom Squad 45, Naples 27; Westerville North 45, Eagle Empire Blue 33.
  • Round 4: Eagle Empire Blue 69, Perry Meridian Silver 12; Social Circle 58, Westerville North 17; Naples 45, OH Royals 36; Bubbletown 45, Boom Squad 30.
  • Round 5: OH Royals 60, Perry Meridian Silver 19; Social Circle 43, Boom Squad 26; Bubbletown 74, Westerville North 3; Naples 42, Eagle Empire Blue 24.
  • Round 6: Boom Squad 75, Perry Meridian Silver 6; Social Circle 50, Eagle Empire Blue 24; Westerville North 42, OH Royals 39; Bubbletown 68, Naples 8.
  • Round 7: Social Circle 81, Perry Meridian Silver 0; Bubbletown 64, OH Royals 16; Naples 46, Westerville North 30; Boom Squad 48, Eagle Empire Blue 36.

POOL N BOX SCORES HERE: POOL N BOX SCORES

Pool O

Standings: MT Sidney 6-1, SEO 6-1, Southern IN Matmen 6-1, NFWA Red 4-3, Fight Barn White 3-4, Trinity 2-5, Yuligan 1-6, Eagles 0-7.

  • Round 1: Fight Barn White 54, Eagles 30; NFWA Red 42, Trinity 16; SEO 65, Yuligan 12; Southern IN Matmen 37, MT Sidney 27.
  • Round 2: Southern IN Matmen 60, Eagles 12; Fight Barn White 54, Trinity 18; MT Sidney 75, Yuligan 6; SEO 43, NFWA Red 20.
  • Round 3: NFWA Red 59, Eagles 14; Trinity 46, Yuligan 36; MT Sidney 64, Fight Barn White 12; SEO 39, Southern IN Matmen 33.
  • Round 4: SEO 77, Eagles 3; Southern IN Matmen 57, Trinity 18; Fight Barn White 42, Yuligan 30; MT Sidney 52, NFWA Red 18.
  • Round 5: Yuligan 48, Eagles 30; MT Sidney 57, Trinity 21; Southern IN Matmen 37, NFWA Red 32; SEO 67, Fight Barn White 12.
  • Round 6: MT Sidney 71, Eagles 10; SEO 68, Trinity 10; Southern IN Matmen 48, Yuligan 22; NFWA Red 45, Fight Barn White 26.
  • Round 7: Trinity 57, Eagles 12; NFWA Red 51, Yuligan 26; Southern IN Matmen 50, Fight Barn White 25; MT Sidney 42, SEO 27.

POOL O BOX SCORES HERE: POOL O BOX SCORES

Pool P

Standings: Palm Bay 7-0, West Perry Mustangs 6-1, Oak Harbor Rockets 5-2, Greenwave Grapplers 4-3, Gilmer 3-4, MT Billings 2-5, Terre Haute Black 1-6, Franklin Blue 0-7.

Round 1: Oak Harbor Rockets 46, Greenwave Grapplers 30; Palm Bay 49, Gilmer 12; West Perry Mustangs 71, MT Billings 4; Terre Haute Black 37, Franklin Blue 33.
Round 2: Greenwave Grapplers 55, Franklin Blue 24; Oak Harbor Rockets 47, Gilmer 28; West Perry Mustangs 72, Terre Haute Black 6; Palm Bay 66, MT Billings 3.
Round 3: Palm Bay 51, Greenwave Grapplers 21; West Perry Mustangs 47, Gilmer 25; Oak Harbor Rockets 75, Terre Haute Black 6; MT Billings 55, Franklin Blue 12.
Round 4: Greenwave Grapplers 59, MT Billings 18; Gilmer 67, Franklin Blue 9; West Perry Mustangs 35, Oak Harbor Rockets 30; Palm Bay 70, Terre Haute Black 6.
Round 5: West Perry Mustangs 54, Greenwave Grapplers 12; Gilmer 68, Terre Haute Black 12; Palm Bay 77, Franklin Blue 0; Oak Harbor Rockets 70, MT Billings 6.
Round 6: Greenwave Grapplers 60, Terre Haute Black 24; Gilmer 47, MT Billings 27; West Perry Mustangs 79, Franklin Blue 0; Palm Bay 42, Oak Harbor Rockets 28.
Round 7: Greenwave Grapplers 39, Gilmer 36; Palm Bay 34, West Perry Mustangs 33; Oak Harbor Rockets 78, Franklin Blue 6; MT Billings 51, Terre Haute Black 21.

POOL P BOX SCORES HERE: POOL P BOX SCORES

JOIN us on Facebook at North Florida Matmen (you can also friend me on my personal page) or on Twitter at @NorthFLAMatmen, or on Instagram at nflamatmen.
Georgia is in full off-season mode! Check out the latest on our affiliated site at  http://sgamatmen.wordpress.com
Please support our independent journalism!
We’re on Venmo now: Shannon-Heaton-6
Or if you prefer PayPal, search me at Shannon Heaton (use the site email account to find the correct me).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s