Categories
STATE IBTS

#TheShowIsHere: 1A State, Day 1

KISSIMMEE — Just as in the state duals tournament in January, it’s Jensen Beach and Clay atop the state after the first day of competition in the FHSAA 1A tournament at Silver Spurs Arena.

The Blue Devils stand second after Thursday’s wrestling, with 29 points to the Falcons’ 38.5. Clay has 11 wrestlers left in the tournament, four as quarterfinalists and seven more in the blood round.

Rounding out the top five teams are Palm Bay (25 points), Cardinal Gibbons (24.5) and First Baptist-Naples (24).

Suwannee stands 10th after Thursday’s wrestling, with 15.5 points. The Bulldogs have five in the quarterfinals. Wakulla is tied for 11th, with 15 points and six wrestlers left (two in the quarters, four in consis), while Yulee is T-13th with 12 points and four quarterfinalists.

South Walton is T-16th overall, with 10 points, one quarterfinalists and two in the blood round, while Raines (two quarterfinalists) has 7.5 points in 21st. Bishop Kenny (one quarterfinalist, one in consis) and Fernandina Beach (one quarterfinalist, one in consis) are T-22nd with seven points, while Palatka (two quarterfinalists) is T-25th, with six.

Bolles, Deltona and North Bay Haven, each with one quarterfinalist, are T-30th with four points, while Baker County (two in consis), Bay (one in consis), Episcopal (one in consis) and Rutherford (one in consis) each are T-43rd, with three.

Florida High, Liberty County and West Nassau each competed and did not score on Thursday.

A gallery of first-round photos is up on the North Florida Matmen Facebook page and, later on, will be posted to the Matmen Instagram account, nflamatmen.

Below follows an individual summary of the first day:

106
Quarters: Topher Pearson (Suwannee, decisioned Mater Lakes, 6-5); Julian Harvey (Wakulla, decisioned Coral Shores, 6-2).
Still alive: Turner Glenn (Episcopal, lost by TF to Jensen Beach, 15-0, 2:12; fft over Central, Brooksville); Jacob Bucci (Clay, lost by fall to Somerset, 1:11; majored Hernando, 9-1).

113
Still alive: Connor Brown (Wakulla, lost by fall to Satellite, 3:19; ID over Lemon Bay); Braden Glavin (Clay, lost by decision to Crystal River, 4-0; majored Bradenton Christian, 10-0).
0-2 Thursday: Jay Brown (Liberty County, lost by fall to Hernando, 1:42; lost by decision to Somerset, 6-0); Eli Jolicoeur (Suwannee, lost by major to Space Coast, 11-3; lost by decision to Mater Lakes, 6-2).

120
Quarters: Max Brewster (South Walton, pinned Gibbs, 3:06); Maverick Rainwater (Clay, majored Clearwater CC, 8-0); De’Quon King (Raines, teched Gateway-Ft Myers, 15-0, 5:37).
0-2 Thursday: Blayden Tharpe (West Nassau, lost by fall to First Baptist-Naples, 4:52; lost by decision to Hernando, 5-0).

126
Quarters: Brody Boehm (Suwannee, pinned Weeki Wachee, 1:17).
Still alive: Juan Jimenez (Wakulla, lost by decision to Satellite, 8-6, SV; pinned Mater Lakes, 2:21); Isaac Brinson (South Walton, lost by fall to Bishop Moore, 4:00; pinned Oasis, 2:01).
0-2 Thursday: Caden Kubatzke (Fernandina Beach, lost by decision to Tenoroc, 9-3; lost by decision to Lemon Bay, 3-1).

132
Quarters: Mikade Harvey (Palatka, pinned Bonita Springs, 3:06); Kevin Kerns (Deltona, pinned Mater Lakes, 4:42); Isaiah Wilson (Wakulla, decisioned St Petersburg Catholic, 4-1); Austin McKinney (Suwannee, teched Gateway-Ft Myers, 17-0, 3:21).
0-2 Thursday: Christopher Hampton (Bishop Kenny, lost by fall to Lemon Bay, 1:06; lost by major to Hernando, 12-0).

138
Quarters: Brandon Lewis (Palatka, decisioned St Andrew’s, 10-5).
Still alive: Josh Kumpf (Clay, lost by decision to Somerset, 8-4; pinned Robinson, 1:59); Corban Cherry (Bay, lost by TF to Jensen Beach, 17-1, 2:58; pinned Hernando, 4:38); Romero Black (Rutherford, lost by fall to Am Heritage-Delray, 2:18; pinned Mulberry, 2:50).

145
Quarters: Luke Boree (Clay, majored Killian, 13-4); Dylan Johns (Yulee, pinned Jensen Beach, 3:36).
Still alive: Hayden Reeves (Wakulla, lost by decision to Somerset, 14-12; pinned McKeel, 4:40).
0-2 Thursday: Caleb Keigans (Florida High, lost by major to Mater Lakes, 10-2; lost by decision to Lemon Bay, 5-4).

152
Quarters: Roberto Cuartero (Bishop Kenny, pinned Parrish, 4:45); Tyson Musgrove (Suwannee, decisioned Zephyrhills Christian, 8-2).
Still alive: Jae T Thaxton (Wakulla, lost by decision to Bonita Springs, 16-12; majored Palm Bay, 12-0).
0-2 Thursday: Dean Wright (Florida High, lost by fall to Port Charlotte, 1:50; lost by decision to Somerset, 5-2).

160
Quarters: Enzo Gamba (Fernandina Beach, pinned Nature Coast, 1:45); Austin Howard (Suwannee, pinned Villages, 1:41).
Still alive: Luca Fiannca (Clay, lost by major to McKeel, 12-0; pinned St Petersburg Catholic, :57); Collin Hearn (Bishop Kenny, lost by fall to Palm Bay, 5:17; pinned Hudson, 1:20).

170
Still alive: Ethan Larsen (Clay, lost by fall to Cardinal Gibbons, 5:42; decisioned Weeki Wachee, 6-3).
0-2 Thursday: Luke Ghannam (Bishop Kenny, lost by fall to Jensen Beach, 2:37; lost by fall to Clearwater CC, :27); Xander Hawkes (Florida High, lost by decision to Am Heritage-Delray, 10-4; lost by major to Berkeley Prep, 13-3); James Prentice (Suwannee, lost by fall to St Andrew’s, 5:31; lost by decision to Hernando, 4-1).

182
Quarters: Dominic Martin (Clay, pinned Space Coast, :52); Alex Smith (Yulee, pinned McKeel, 3:18).
Still alive: Lucas Crawford (Fernandina Beach, lost by fall to Villages, 4:17; pinned Bayshore, 4:41).
0-2 Thursday: Tyler Edenfield (Wakulla, lost by decision to Palm Bay, 7-4; lost by fall to Jensen Beach, 3:52).

195
Quarters: David Mercado (North Bay Haven, pinned McKeel, 4:14); Christopher Aud (Yulee, decisioned Space Coast, 10-7).
Still alive: Toby Kinghorn (Baker County, lost by fall to Villages, 3:18; majored Sarasota Military, 14-2); Kedtric Wilbourn (Clay, lost by decision to Palm Bay, 5-2; decisioned Miami Sunset, 14-9).

220
Quarters: Garrett Tyre (Clay, pinned Lemon Bay, 1:18); Braylen Ricks (Yulee, decisioned Anclote, 6-1); Jamari Watson (Raines, pinned Port Charlotte, :28).
0-2 Thursday: Kohl Pippin (Wakulla, lost by fall to Lake Region, 1:32; lost by decision to Cardinal Gibbons, 4-1).

285
Quarters: Jack Pyburn (Bolles, pinned Am Heritage-Delray, 1:24).
Still alive: Chase Crews (Baker County, lost by fall to Mater Lakes, 4:38; decisioned Lemon Bay, 9-5); Nick Lee (South Walton, lost by fall to Key West, 1:23, pinned Gibbs, :45); Ethan Daniels (Clay, lost by decision to Somerset, 8-1; pinned Nathan Hatch, Deltona, 4:22).
0-2 Thursday: Hatch (lost by fall to First Baptist-Naples, 1:02).

Brackets for the state tournament can be found HERE.

JOIN us on Facebook at North Florida Matmen (you can also friend me on my personal page) or on Twitter at @NorthFLAMatmen, or on Instagram at nflamatmen.
Georgia is in off-season mode! We will start #TheSeason there (as here) in mid-March. See the latest on our affiliated site at  http://sgamatmen.wordpress.com
Please support our independent journalism!
We’re on Venmo now: Shannon-Heaton-6
Or if you prefer PayPal, search me at Shannon Heaton (use the site email account to find the correct me).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s