States

North Florida Matmen

2021-22 FHSAA State Duals
(all competitions Saturday, January 22)

3A
Championship
(all first matches in all classes 195)
Palmetto Ridge 42, Wilmington 25
106: Cameron Gibson (Well) tf. Xavier Barnhart, 16-1. 113: Tyler Washburn (PR) d. Patrick Jones, 6-4, SV. 120: Bernardo Barnhart (PR) d. Evan Pena, 7-2. 126: Sam Marvel (Well) d. Jean Valoria, 13-10. 132: James Marvel (Well) tf. Vincent Sasso, 21-6. 138: Demetri Zertopoulis (PR) p. Cameron Howard, 2:40. 145: Brennan Van Hoecke (PR) p. Mario Trigazis, :56. 152: Carson Miller (PR) p. Seth Rhodes, 2:24. 160: Jorge Garcia (Well) d. Ty Bechtel, 3-2. 170: Roman Garcia (PR) p. Edol Adonis, :42. 182: Leonard Feliciano (PR) p. Sebastian Perez, 2:47. 195: Juan Quintero (Well) d. Aiden Vega, 8-4. 220: Pedro Ricardo (Well) p. Aurelius Walton, 2:59. 285: Austin Foye (PR) p. Roman Davilla, :22.

Semis
(all first matches in all classes at 182)
Wellington 43, Flagler Palm Coast 25
106: Gibson (Well) p. Timothy McLean, :27. 113: Jones (We) p. Carson Baert, 1:10. 120: Kole Hannant (FPC) md. Pena, 11-3. 126: S. Marvel (Well) d. John Hald, 8-5. 132: Matthew Rolf (Well) fft. 138: J. Marvel (Well) p. Danya Cherry, 2:00. 145: Trigazis (Well) md. Felipe Costa, 11-3. 152: Rhodes (Well) d. Timothy King, 14-12. 160: Bryce Dodge (FPC) p. Garcia, 3:33. 170: Blane DeFord (FPC) p. Perez, :40. 182: Marcelo Gonzalez (FPC) d. Adonis, 8-3. 195: Quintero (Well) d. Garrick Schwartz, 11-4. 220: Ricardo (Well) p. Dalton Schell, 3:39. 285: Seth Davis (FPC) p. Davilla, 1:25.
Record: Flagler Palm Coast 12-8. Next: #Battle4Flagler at FPC, Wednesday.

Palmetto Ridge 39, South Dade 26
106: X. Barnhart (PR) fft. 113: Washburn (PR) p. Luis Acevedo, 3:31. 120: Nathaniel Williams (SD) d. B. Barnhart, 5-2. 126: Adrian Morales (SD) d. Valoria, 11-7. 132: EJ Solis (SD) d. Zertopoulis, 5-3. 138: Misha Arbos (SD) tf. Sasso, 18-3. 145: Van Hoecke (PR) p. Gavin Balmeceda, 4:29. 152: C. Miller (PR) d. Alex Couto, 5-0. 160: Bechtel (PR) p. Andrew Miller, 5:08. 170: Garcia (PR) d. Cordell White, 7-3. 182: Feliciano (PR) d. Chris Sanchez, 8-5. 195: Vega (PR) p. Kris Reyes, 1:45. 220: Ansel Cervantes (SD) p. Aurelius Walton, 1:52. 285: Sawyer Bartelt (SD) p. Austin Foye, :51.

2A
Championship
Lake Gibson 36, Tampa Jesuit 30
106: Colt Brown (LG) p. Xavier Albo, 3:13. 113: Roman Lermer (J) d. Elijah Lowe, 2-0. 120: Danny Vargas (J) fft. 126: Jayden Bowles (J) d. Gaetano Tedesco, 7-0. 132: Braden Basile (J) d. Hayden Whidden, 3-1, SV. 138: Tom Crook (J) md. Alex Walker, 12-4. 145: Jack Crook (J) tf. Nytravious Walker, 19-4. 152: Blake Walker (LG) d. Gavin Young, 9-3. 160: Jace Brownlow (LG) p. Daniel Ray, 2:10. 170: Brendon Abdon (LG) p. Jabarri Summerline, :16. 182: Frank Solorzano (LG) d. Josiah Jenkins, 7-2. 195: Sergio Desiante (J) p. Connor Hackett, 1:18. 220: Tristan Vann (LG) p. Julian Alonso, 1:20. 285: Gerhorris Wilson (LG) fft.

Semis
Jesuit 34, Fleming Island 28
106: Shane Duhaylungsod (FI) d. Albo, 5-4. 113: Jayce Paridon (FI) md. Lermer, 10-0. 120: Vargas (J) d. Laird Duhaylungsod, 4-0. 126: Bowles (J) fft. 132: Nathan McGill (J) d. Joshua Mukaddam, 8-2. 138: Basile (J) d. Kaden Schaefer, 10-3. 145: T. Crook (J) tf. Matthew Kotler, 22-6. 152: J. Crook (J) tf. Christopher Chop, 20-5. 160: Ronan Bozeman (FI) d. Young, 3-0. 170: Jenkins (J) d. Joshua Sandoval, 2-1. 182: Jhoel Robinson (FI) p. Summerline, :52. 195: Desiante (J) fft. 220: Walter Poe (FI) p. Alonso, :27. 285: Ethan Hoffstetter (FI) fft.
Records: Fleming Island unknown. Next: Fleming Island at Flagler Rotary, Flagler Palm Coast, Friday-Saturday.

Lake Gibson 72, Merritt Island 6
106: Brown (LG) p. Kaden Barrial, :31. 113: Lowe (LG) p. Dylan Gill, :19. 120: Tedesco (LG) p. Kyle Mulley, 3:18. 126: Jeremiah Johnson (MI) p. Rashon Veasy, 1:44. 132: Whidden (LG) p. Elijah Barrial, 1:31. 138: A. Walker (LG) p. Ben Whalen, :28. 145: B. Walker (LB) p. Jacob Pitcher, 5:02. 152: Mitchell Colgin (LG) p. Kurtis Laite, 1:49. 160: Brownlow (LG) d. Dylan Quiroga, 5-3, SV. 170: Abdon (LG) p. Seven Tornga, 1:55. 182: Solorzano (LG) p. Nick Lesch, 4:52. 195: Jayvien Haynes (LG) d. Kaleb Ivie, 15-8. 220: Grant Gunder (LG) p. Bobby Ives, 1:41. 285: Wilson (LG) p. Gabe Arnold, :50.

1A
Championship
Jensen Beach 42, Clay 21
106: Sebastian Degennaro (JB) p. Jacob Bucci, 1:26. 113: Gian Ortiz (JB) d. Braden Glavin, 13-6. 120: Ryan Mooney (JB) md. Maverick Rainwater, 9-1. 126: Johnny Dobbs (JB) d. Gunner Ivey, 5-3. 132: Ryan Duguay (JB) p. Madisyn Blackburn, 1:09. 138: Jewell Williams (JB) p. Xavier Logan, 3:40. 145: Josh Kumpf (Cl) p. Clton Byrd, 1:46. 152: Dylan Fox (JB) d. Luke Boree, 3-0. 160: Duke Byfield (JB) md. Luca Fiannaca, 9-1. 170: Nate Sopotnick (JB) md. Ethan Larsen, 11-1. 182: Dominic Martin (Cl) d. Malachi Harriel, 7-1. 195: Matt O’Hara (JB) d. Kedtric Wilbon, 11-4. 220: Garrett Tyre (Cl) fft. 285: Ethan Daniels (Cl) fft.
Records: Clay 14-2. Next: Clay hosts Green Cove Springs Rotary, February 4-5.

Semis
Clay 42, Lemon Bay 30
106: Bucci (Cl) tf. Jack Oliver, 17-2. 113: Glavin (Cl) p. Hunter Barrettsmith, 3:58. 120: Rainwater (Cl) p. Logan Kelly, 1:33. 126: Ivey (Cl) md. Brycen Warren, 9-0. 132: Justin Brady (LB) p. Blackburn, 1:54. 138: Kumpf (Cl) p. Brock Mars, :39. 145: Caleb Corridino (LB) p. Boree, 5:19. 152: Austin Werden (LB) d. Hayden Meszaros, 11-4. 160: Koen Hoffman (LB) p. Fiannaca, 5:28. 170: Chase Alden (LB) p. Larsen, 5:07. 182: Lance Schyck (LB) d. Martin, 7-4. 195: Wilbon (Cl) p. Marcus Lopez, 5:08. 220: Tyre (Cl) p. Ben Arnett, 5:58. 285: Daniels (Cl) d. Miguel Diaz, 6-3.

Jensen Beach 38, Palm Bay 30
106: Degennaro (JB) fft. 113: Ortiz (JB) p. Logan Delos Santos, 3:12. 120: Mooney (JB) d. Shaver Jackson, 6-2. 126: Dobbs (JB) p. Jose Perez, 1:36. 132: Ronald Theilacker (PB) d. Duguay, 7-2. 138: Williams (JB) tf. Jamarion Stokes, 16-1. 145: Byrd (JB) d. Avery Jackson, 7-4. 152: Fox (JB) d. Nathan Furman, 6-3. 160: Zachary Emery-Foster (PB) fft. 170: Brycen Turner (PB) fft. 182: Octavion Osby (PB) p. Harriel, :49. 195: Caleo Carrera (PB) d. Connor Ferreira, 5-3. 220: O’Hara (JB) p. Christopher Brunson, 1:51. 285: Carlos Gerardino (PB) fft.

2021-22 FHSAA Region Finals
(all competitions Friday, January 21)

Local Box Scores
(all first matches at 138)
3A-Region 1 Final
Flagler Palm Coast 36, Hagerty 30
106: Timothy McLean (FPC) fft. 113: Lochlann Higgins (H) d. Carson Baert, 9-3. 120: Kole Hannant (FPC) p. Carson Greenier, 1:17. 126: John Hald (FPC) ID over Jacob Genao. 132: Logan Acey-Kriegshauser (H) fft. 138: David Mejia (H) p. Danya Cherry, 1:23. 145: Felipe Costa (FPC) d. Gavin Nelson, 5-4. 152: Blake Watts (H) d. Timothy King, 8-5. 160: Kamdon Harrison (H) p. Bryce Dodge, 3:29. 170: Blane DeFord (FPC) p. Connor Gilliam, 3:04. 182: Ethan Gomez (H) d. Marcelo Gonzalez, 6-5. 195: Hunter Tate (H) d. Garrick Schwartz, 4-3. 220: Dalton Schell (FPC) d. Landon Revis, 12-6. 285: Seth Davis (FPC) p. Thad Elam, 3:53.
Records: Flagler Palm Coast 12-7, Hagerty 23-7. Next: Flagler Palm Coast v Wellington, 3A state semis, 11 a.m. (time approximate); Hagerty at Storm Front Duals, Celebration, Saturday.

2A-Region 1 Final
Fleming Island 64, New Smyrna Beach 9
106: Shane Duhaylungsod (FI) p. Richard Crunkilton, 4:00. 113: Jayce Paridon (FI) p. Beau Laye, :56. 120: Laird Duhaylungsod (FI) d. Jonathon Bruner, 3-0. 126: Jamey Bruner (NSB) fft. 132: Joshua Mukaddam (FI) p. Simjay Engberg, 3:25. 138: Kaden Schaefer (FI) md. Jace Engberg, 12-3. 145: Matthew Kotler (FI) p. Justis Chandler, 1:51. 152: Christopher Chop (FI) d. Hunter Childress, 6-0. 160: Ronan Bozeman (FI) ID over Thomas Evans. 170: Joshua Sandoval (FI) fft. 182: Jhoel Robinson (FI) p. Sawyer Vanrider, 1:36. 195: Walter Poe (FI) fft. 220: Austin Mitchum (NSB) d. Ladarius Jackson, 6-4. 285: Ethan Hoffstetter (FI) p. Cole Billings, 5:21.
Records: Fleming Island unknown, New Smyrna Beach 14-3. Next: Fleming Island v Tampa Jesuit, 2A state semis, Saturday, 10 a.m.; New Smyrna Beach hosts Heritage, Thursday.

1A-Region 1 Final
Clay 57, Wakulla 18
(first match at 138)
106: Jacob Bucci (Cl) ID over Julian Harvey. 113: Braden Glavin (Cl) d. Conner Brown, 7-5, SV. 120: Rylan Herrera (Cl) p. Anthony Fondo, 3:46. 126: Maverick Rainwater (Cl) p. Juan Jimenez, 3:59. 132: Isaiah Wilson (Wa) p. Gunner Ivey, :50. 138: Josh Kumpf (Cl) p. Wyatt Welch, 3:54. 145: Hayden Reeves (Wa) p. Obe Garcia, 1:47. 152: Jae T Thaxton (Wa) p. Hayden Meszaros, 2:40. 160: Luca Fiannaca (Cl) p. Aiden Fetterhoff, 1:24. 170: Ethan Larsen (Cl) d. Daniel Brattain, 7-5. 182: Dominic Martin (Cl) p Sultan Ellington, :21. 195: Kedtric Wilbon (Cl) d. Tyler Edenfield, 11-6. 220: Garrett Tyre (Cl) p. Kohl Pippen, 1:05. 285: Ethan Daniels (Cl) p. Aaron Caquimbo, :54.
Records: Clay 13-1, Wakulla 11-2. Next: Clay v Lemon Bay, 1A state semis, Saturday, 10 a.m.; Wakulla hosts MyHOUSE Big Bend Invitational, January 28-29.

Statewide Box Scores
(all first matches at 138)
1A-Region 3 Final
Lemon Bay 73, Hudson 6
106: Jack Oliver (LB) p. Tyler Parton, :48. 113: Hunter Barrettsmith (LB) p. Keana Bush, :40. 120: Logan Kelly (LB) p. Landon Monser, :35. 126: Brycen Warren (LB) p. Julia Salgado, 2:48. 132: Justin Brady (LB) p. Ethan Josephik, 2:58. 138: Giovanni Stramiello (H) p. Brock Mars, :51. 145: Caleb Corridino (LB) p. Randolph Kernon, :45. 152: Austin Werden (LB) p. Ethan Schmidt, :24. 160: Koen Hoffman (LB) md. Charles Witas, 11-0. 170: Chase Alden (LB) p. Matthew Tanner, 3:19. 182: Lance Schyck (LB) p. Cole Kanehl, 1:49. 195: Marcus Lopez (LB) p. Cameron Rankin, :38. 220: Ben Arnett (LB) d. Gavyn Uribes, 5-0. 285: Miguel Diaz (LB) p. Joshua Jofre, :45.

1A-Region 2 Final
Palm Bay 48, Hernando 19
106: Logan Delos Santos (PB) p. Kyle Pearson, 1:43. 113: Jordyn Valle (H) p. Scott Kaplan, :52. 120: Shaver Jackson (PB) d. TJ Rodier, 8-4. 126: Cael Phillips (H) d. Jose Perez, 10-4. 132: Ronald Theilacker (PB) p. James Gadson, :45. 138: Diego Mojica (H) d. Jamarion Stokes, 5-0. 145: Avery Jackson (PB) p. Jackson Dodge, :49. 152: Nathan Furman (PB) p. Brandon Ruiz, :42. 160: Zachary Emery-Foster (PB) p. Julius Eltzroth, 5:05. 170: Nate Greene (H) d. Brycen Turner, 6-4, SV. 182: Octavion Osby (PB) p. Dominick Mejia, :35. 195: Caleo Carrera (PB) p. Daqyguen Williams, 1:58. 220: Jayshawn Nantce (H) md. Christopher Brunson, 9-0. 285: Carlos Gerardino (PB) d. Devin Williams, 1-0.

1A-Region 4 Final
Jensen Beach 36, Mater Lakes Academy 27
106: Sebastian Degennaro (JB) p. Kellen Mesina, 1:38. 113: Anthony O’Dell (MLA) p. Gian Ortiz, 2:52. 120: Ryan Mooney (JB) md. Malikai Badillo, 13-1. 126: Johnny Dobbs (JB) d. Emmanuel Celestin, 9-2. 132: Ryan Duguay (JB) d. Dylan Garcia, 2-0, SV. 138: Jewell Williams (JB) d. Kalias Nazario, 6-2. 145: Azakin Sejour (MLA) d. Colton Byrd, 8-3. 152: Dylan Fox (JB) tf. Bryan Picallo, 15-0. 160: Duke Byfield (JB) d. Eric Hodge, 6-5. 170: Calogero Mazzrillo (MLA) p. Nate Sopotnick, 3:55. 182: Malachi Harriel (JB) p. Emmanuel Nazco, 2:52. 195: Matt O’Hara (JB) d. Branden Marrero, 5-0. 220: Damian Soto (MLA) p. Toby Rooney, 1:08. 285: Ethan Vergara (MLA) fft.

2A-Region 3 Final
Tampa Jesuit 40, Charlotte 30
106: Camren French (Ch) p. Xavier Albo, :38. 113: Roman Lermer (J) d. Kaiden Ballinger, 7-0. 120: Danny Vargas (J) d. Patrick Nolan, 2-1. 126: Andrew Austin (Ch) p. Jayden Bowles, 2:45. 132: Nathan McGill (J) d. Derek Paull, 5-2. 138: Braden Basile (J) p. Luke Davis, 4:33. 145: Tom Crook (J) p. Garrett Luce, :56. 152: Jack Crook (J) md. Isaac Church, 11-3. 160: Gavin Young (J) d. James Baltutis, 5-3. 170: Isaac Schaeffer (Ch) p. Daniel Ray, 2:28. 182: Josiah Jenkins (J) p. Jett McCauley, :36. 195: Sergio Desiante (J) p. Cael Newton, 2:38. 220: Nathaniel Box (Ch) p. Julian Alonso, 1:23. 285: Biaggio Frattarelli (Ch) fft.

2A-Region 2 Final
Lake Gibson 64, River Ridge 15
106: Colt Brown (LG) p. Matthew Bell, 1:31. 113: Elijah Lowe (LG) fft. 120: Dominick Smith (RR) d. Gaetano Tedesco, 9-4. 126: Yianni Mannis (RR) p. Rashon Veasy, 2:37. 132: Hayden Whidden (LG) md. Austin Revell, 17-5. 138: Alex Walker (LG) fft. 145: Blake Walker (LG) fft. 152: Nytravious Walker (LG) fft. 160: Brendon Abdon (LG) fft. 170: Jace Brownlow (LG) fft. 182: Jayvien Haynes (LG) fft. 195: Connor Hackett (LG) p. John Finch, 1:03. 220: Tristan Vann (LG) p. Ethan Kent, 1:35. 285: Nicklaus Martin (RR) p. Grant Gunder, 3:21.

2A-Region 4 Final
Merritt Island 58, St Thomas Aquinas 15
106: Kaden Barrial (MI) p. Nicholas Salzitti, 1:15. 113: Christian Kunkes (STA) d. Dylan Gill, 4-3. 120: Kyle Mulley (MI) p. Marco Ristaaino, 5:25. 126: Jeremiah Johnson (MI) md. Michael Szymanik, 12-4. 132: Eddie Sears (MI) p. Brock Coburn, 1:56. 138: Judge DeYoung (MI) md. Maddox Bluth, 11-1. 145: Jacob Pitcher (MI) md. Jake Kavanaugh, 14-4. 152: Ethan Wigutow (STA) p. Kurtis Laite, 1:14. 160: Dylan Quiroga (MI) md. Peter O’Neil, 10-0. 170: Seven Tornga (MI) p. Colin Gilbert, 1:54. 182: Nick Lesch (MI) p. Nicolas Rodriguez, 2:31. 195: Kaleb Ivie (MI) p. Derek Groves, 3:08. 220: Bobby Ives (MI) p. Hayden Wallace, 1:14. 285: Riccardi Joseph (STA) p. Gabe Arnold, 1:03.

3A-Region 3 Final
Wellington 37, Ft Pierce Central 25
106: Quang Phan (Well) fft. 113: Cameron Gibson (Well) md. Connor Harris, 12-1. 120: Patrick Jones (Well) p. Konrad McArdle, 3:47. 126: Sam Marvel (Well) d. William McArdle, 8-7. 132: James Marvel (Well) d. Russell Raabe, 5-3, SV. 138: Cameron Howard (Well) d. Damion Allison, 7-6. 145: Jacob Fleitas (FPC) d. Mario Trigazis, 12-6. 152: Seth Rhodes (Well) md. Brian Melara, 13-5. 160: JT Apicella (FPC) md. Jorge Garcia, 10-0. 170: Riley Orr (FPC) p. Sebastian Perez, :58. 182: Edol Adonis (Well) d. Aiden Madden, 11-5. 195: Juan Quintero (Well) tf. Malankov Daceus, 16-0. 220: Hernan Ortiz (FPC) p. Pedro Ricardo, 4:20. 285: Gabriel Jacas (FPC) p. Roman Davilla, 1:09.

3A-Region 2 Final
Palmetto Ridge 54, Osceola 20
106: Xavier Barnhart (PR) fft. 113: Tyler Washburn (PR) fft. 120: Bernardo Barnhart (PR) d. Islandier Sharipov, 10-3. 126: Anderson Heap (O) tf. Jean Valoria, 15-0. 132: Demetri Zertopoulis (PR) fft. 138: Cooper Haase (O) p. Vincent Sasso, 2:38. 145: Brennan Van Hoecke (PR) p. Joseph Fernandez, :39. 152: Carson Miller (PR) p. Deacon Delong, 1:28. 160: Roman Garcia (PR) d. Gunner Holland, 3-1. 170: Leonard Feliciano (PR) fft. 182: Aiden Vega (PR) p. Akeem Knox, 2:51. 195: Bryan Gari (O) d. Aurelius Walton, 4-3. 220: Jomar Sanchez (O) p. Jordan Peralez, 1:11. 285: Austin Foye (PR) p. Elijah Vansickle, 1:01.

3A-Region 4 Final
South Dade 54, Cypress Bay 21
106: Andrew Punzalan (CB). 113: Luis Acevedo (SD) p. Michael Carsten, :13. 120: Adrian Morales (SD) fft. 126: Gabriel Herrero (CB) d. Joshua Aviles, 6-5. 132: EJ Solis (SD) p. Gil Torres, 1:21. 138: Misha Arbos (SD) tf. Jonathan Spurlock, 16-1. 145: Rafael Diniz (CB) p. Gavin Balmeceda, 2:20. 152: Alex Couto (SD) tf. Zach Weidler, 17-0. 160: Cordell White (SD) d. Connor Ivory, 9-5. 170: William Strickland (SD) p. Ryder Lewin, :32. 182: Chris Sanchez (SD) tf. Tristan Brown, 18-3. 195: Ansel Cervantes (SD) p. Gyani Mosi, 3:00. 220: Sawyer Bartelt (SD) p. Jared Campbell, :29. 285: Gozie Mosi (CB) fft.